• Aktualności

      • Spotkanie z Profesorem Jerzym Bralczykiem

      • W czwartek 12 stycznia gościliśmy w murach „Żmichowskiej” Profesora Jerzego Bralczyka. Rozmowę z Panem Profesorem prowadziła Pani Ewa Rzeczkowska. W spotkaniu wzięły udział klasy 1s, 2a, 3a i 3s.

       Liczne i cenne dygresje Pana Profesora zaprowadziły nas nie tylko na meandry rdzennej polszczyzny, ale mieliśmy też okazję przekonać się o jego nadzwyczajnej wiedzy na temat zapożyczeń i obcojęzycznych derywacji. Słuchaczom udzieliła się profesorska energia i humor. Tym bardziej liczymy więc na kolejną wizytę w naszej szkole niezwykłego erudyty.

      • Spotkanie z reżyserem Bartoszem Konopką

      • W środę 11 stycznia 2023 roku odbyło się spotkanie młodzieży z klas 4o,4r i 4s z reżyserem Panem Bartoszem Konopką, którego film pt. "Królik po berlińsku" był nominowany do Oskara.

       Rozmawialiśmy o kulisach powstawania filmu, jego tematyce. Z dużym zainteresowaniem spotkały się informacje dotyczące studiów na kierunku reżyserskim. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia. 

      • Konkurs tłumaczeniowy Mot à mot

      • Z radością i dumą informujemy, że

       Alicja Klimska 3L

       Barbara Matulka i Oliwia Żołek 3S

       Jakub Grześkowiak 4S

       zakwalifikowali się do 2. etapu, czyli finału w konkursie tłumaczeniowym Mot à mot, organizowanym przez XVI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. SempołowskiejFinał, poprzedzony warsztatami odbędzie się 14 kwietnia.

       Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces naszych tłumaczy!

      • Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Literatury Polskiej w Językach Obcych

      • Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Literatury Polskiej w Językach Obcych ODPOWIEDNIE DAĆ OBCE SŁOWO -  2023.  Przedmiotem Konkursu jest recytacja w języku obcym jednego tekstu z literatury polskiej (proza lub  wiersz). Do wyboru kategorie: język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język ukraiński. Prosimy o zgłaszanie się do nauczycieli języka, do 27 stycznia 2023. 

      • Projekt Żmichowska Śpiewa w publikacji "Szkoły poza Horyzont"

      • Opis projektu Żmichowska Śpiewa znalazł się w publikacji "Szkoły poza Horyzont" wydanej pod redakcją Profesora Jerzego Hausnera i Doktor Moniki Jelonek.

       Projekt został wybrany z kilkuset zgłoszonych pomysłów na niestandardowe działania z młodzieżą z całej Polski. Nad tekstem do książki pracowała pani profesor Ewa Drobek z redaktorką Anną Jamrozowicz od czerwca ubiegłego roku. Premiera książki odbyła się podczas konferencji Przyszłość edukacji 7 grudnia 2022 w Krakowie.

       Rozwój projektu Żmichowska śpiewa był również tematem mowy Ewy Drobek wygłoszonej podczas Tedx Warsow Woman 9 grudnia w Teatrze 6. Piętro. Przemowa spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności.

        

      • Konkurs przemów publicznych

      • Anglistki Żmichowskiej zapraszają do udziału w konkursie przemów publicznych. W tym roku nasz Public Speaking Contest ma temat przewodni "Treasure". Mowa w języku angielskim z dowolną interpretacją tematu ma trwać maksymalnie 3 minuty. Konkurs zostanie rozstrzygnięty na auli szkolnej 23 stycznia.

       Wręczymy nagrody w kilku kategoriach.

       Zgłoszenia do udziału w konkursie u nauczycieli uczących Was języka angielskiego.

       Atrakcyjne nagrody czekają!