W sobotę 10 lutego 2024 roku odbyła się studniówka XV Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej w Hotelu Verte na Podwalu. Wydarzenie zaczęło się tradycyjnie polonezem, a później uczniowie wręczyli Narcyzy nauczycielom. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna przygotowana przez utalentowaną młodzież. Potem została już tylko zabawa, taniec oraz świętowanie zamknięcia pewnego rozdziału w życiu maturzystów. Ten wieczór był dla nich niezwykle wyjątkowy i z pewnością zapadnie im (a także nauczycielom, rodzicom i innym gościom) w pamięć!
Archiwum Aktualności
Studniówka
- 55
… aby myśleć o pamięci, powinno się najpierw zwrócić uwagę na to, co zostało zapomniane, gdyż to zapominanie jest regułą, a pamiętanie wyjątkiem…. ( Aleida Assmann)
W ramach międzynarodowego projektu Erasmus Reverse the Map [Odwróć mapę], w polskiej wersji "Poszerz mapę", w naszym Liceum odbyły się interaktywne spotkania z uczniami na temat wielokulturowości, migracji i dialogu kultur. Na zaproszenie mgr Joanny Maliszewskiej i przy współpracy z dr Robertem Mieczkowskim, poprowadziła je orientalistka, dr hab. Agnieszka Ayşen Kaim (Instytut Slawistki Polskiej Akademii Nauk). Pani Agnieszka, która jest także animatorką kultury i opowiadaczką z ramienia Stowarzyszenia "Grupa Studnia O.", przybliżyła naszym uczniom losy polskich emigrantów w różnych miejscach na świecie. Tych z XIX w. , którzy udali się do Imperium Osmańskiego (dzisiejszej Turcji), jak np. Adam Mickiewicz i Ludwika Śniadecka oraz tych z II wojny światowej, którzy wraz z 1000 polskich dzieci znaleźli się w Indiach u Dobrego Maharadży (Jama Saheba Digvijay Sinhji). Podczas zajęć wspólnie zastanawialiśmy się nad pytaniami: "Co to znaczy czuć się jak w domu?"; "Jak pielęgnować tradycje na obczyźnie?", "Co to jest tożsamość?", "Co to jest stereotyp?", "Co nas różni, a co nas łączy?" . Przy okazji zrobiliśmy ćwiczenia pod hasłem "Niech żyje różnorodność", bo to, co w nas wyjątkowe jest naszym bogactwem. Podążając za metodą Ireny Sendlerowej, polskiej działaczki, która ratowała żydowskie dzieci z warszawskiego getta, zapisując na kartkach dane swoich podopiecznych i zakopując je w butelkach w ziemi, także i my zapisaliśmy krótką informację o tym, kim jesteśmy i włożyliśmy je do wspólnej butelki, z zamiarem zakopania jej w ziemi w ogródku naszego liceum na kiedyś dla kogoś, kto w przyszłości ją wykopie.
Dzień Kultury Żydowskiej - piątek 23.02.2024 r.
Zapraszmy do udziału w Dniu Kultury Żydowskiej, który odbedzie w Naszym liceum w najbliższy piątek, 23.02.b.r. Poniżej zamieszczamy szczegółowy program:
Zachęcamy do zobaczenia relacji z Dnia Kultury Żydowskiej w 2023 roku:
Dzień otwarty dla kandydatów - 10.04.2024 r. o godz. 16:00
Organizacja dnia otwartego
dla kandydatów i ich rodziców
środa 10 kwietnia 2024 r.
16:00 – 19:00 zwiedzanie szkoły przez kandydatów do XV LO oraz prezentacje przy stanowiskach informacyjnych dla kandydatów.
Oprowadzają i udzielają informacji uczniowie klas pierwszych i wstępnej.
- Stanowiska
- dla kandydatów do klasy humanistycznej 1A
- dla kandydatów do klasy matematyczno - biologicznej 1B
- dla kandydatów do classe littéraire 1L
- dla kandydatów do classe scientifique 1S
- dla kandydatów do klasy wstępnej 0 W, „zerówki”
- Rozmowy z nauczycielami w wybranych salach lekcyjnych
- Lekcje otwarte
- Spotkanie dyrekcji i nauczycieli z rodzicami kandydatów
od godz. 17:30 w auli szkolnej
Konkurs Public Speaking Contest
Przypominamy, że Public Speaking Contest w języku angielskim odbędzie się już 14 lutego. W tym roku szkolnym tematem 3-minutowej przemowy jest dowolna interpretacja słowa FUTURE. Konkurs odbędzie się w auli szkolnej. Prosimy o zgłaszanie chęci do wygłoszenia przemowy do swoich nauczycieli języka angielskiego do 11 lutego. Na odważnych członków naszej społeczności czekają atrakcyjne nagrody.
anglistki Żmichowskiej
Udział Niechóru Żmichowskiej w koncercie "Obudźmy nadzieję"
Zmiany w planie lekcji od 05 lutego 2024 roku