- niemiecka i polska młodzież wspólnie obchodziła rocznicę zakończenia II wojny światowej w Hanowerze. Było to uwieńczenie projektu pod hasłem "Odwaga Cywilna-jakie wartości popierasz?" W wymianie polsko-niemieckiej uczestniczyło 16 uczniów z Niemiec i 8 uczniów naszej szkoły z klasy 3B. Wymianę przygotowała p. prof. Bożena Godley-Pakuła i p. prof. Urszula Ratuszyńska.
Dzień Wyzwolenia
Uroczystość w Maschsee w Hanowerze: młodzież upamiętnia 8 maja 1945 r.
W Hanowerze młodzi Niemcy i Polacy uczcili rocznicę zakończenia wojny. Na cmentarzu honorowym w Maschsee uczniowie IGS Südstadt i szkoły św. Urszuli złożyli kwiaty z polskimi gośćmi z XV Liceum Ogólnokształcącego im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie.
08.05.2023, godz. 19:00
Hanower. Jest cicho na cmentarzu honorowym na północnym brzegu Maschsee. Cicha, uroczysta muzyka unosi się nad grobami 386 zamordowanych nazistowskich robotników przymusowych, którzy tu spoczywają. Młodzi Niemcy i Polacy recytują wiersze pisarki Maschy Kaléko i poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zginął w Powstaniu Warszawskim w wieku zaledwie 23 lat. Potem kładą razem białe gerbery na znak pamięci.
Podczas wzruszającego wydarzenia 8 maja ponad 100 osób upamiętniło rocznicę zakończenia wojny w 1945 roku. "Ostatecznie zerwanie z cywilizacją przez narodowych socjalistów mogło zostać zakończone tylko środkami wojskowymi" - powiedział burmistrz Belit Onay. Wezwał do czujności wobec wszelkich form wykluczenia, mowy nienawiści i ekstremizmu. Rosyjska wojna agresji pokazała, jak kruchym konstruktem jest pokój: "Współczujemy ludziom z Ukrainy".
"Nasze serca są z narodem Ukrainy": Burmistrz Belit Onay podczas uroczystości.
© Źródło: Rainer Dröse
W okresie poprzedzającym wydarzenie 16 uczniów z IGS Südstadt i Szkoły św. Urszuli przyjechało do stolicy Polski – dokładnie 80 lat po powstaniu żydowskim w getcie warszawskim. Na zajęciach przygotowujących do wymiany zrekonstruowali także biografie około 50 osób, które zostały deportowane z Hanoweru do getta 31 marca 1942 r.
Wielkie współczucie: Ponad 100 osób zebrało się na cmentarzu honorowym.
© Źródło: Rainer Dröse
Młodzi ludzie odwiedzają Warszawę
"Podróż była wzruszająca", mówi 18-letnia Helena, "wszyscy naprawdę chcieliśmy tam pojechać, aby poradzić sobie z tym mrocznym rozdziałem naszej historii".
Ostrzeżenie przed mową nienawiści i ekstremizmem: Burmistrz Onay przemawiał do młodych ludzi.
© Źródło: Rainer Dröse
"Młodzi ludzie są bardzo zainteresowani tematem, jest to część ich tożsamości jako Niemców", mówi nauczyciel historii Friedrich Huneke. Wraz z uczniami z XV Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie młodzież z Hanoweru zorganizowała również obchody w Maschsee, podczas których wieńce złożyli m.in. przedstawiciele miasta, regionu i IG Metall.
Ciche upamiętnienie: Przedstawiciele miasta, regionu i różnych organizacji złożyli wieńce.
© Źródło: Rainer Dröse
Znaki pamięci: Uczniowie złożyli białe kwiaty na cmentarzu.
© Źródło: Rainer Dröse
Burmistrz Onay pochwalił wspólny projekt młodzieżowy, który był współorganizowany przez Time Center for Civil Courage: "Bez poszanowania pamięci", powiedział, "utracimy przyszłość".