• Aktualności

      • Konkurs tłumaczeniowy Mot à mot

      • Z radością i dumą informujemy, że

       Alicja Klimska 3L

       Barbara Matulka i Oliwia Żołek 3S

       Jakub Grześkowiak 4S

       zakwalifikowali się do 2. etapu, czyli finału w konkursie tłumaczeniowym Mot à mot, organizowanym przez XVI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. SempołowskiejFinał, poprzedzony warsztatami odbędzie się 14 kwietnia.

       Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces naszych tłumaczy!

      • Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Literatury Polskiej w Językach Obcych

      • Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Literatury Polskiej w Językach Obcych ODPOWIEDNIE DAĆ OBCE SŁOWO -  2023.  Przedmiotem Konkursu jest recytacja w języku obcym jednego tekstu z literatury polskiej (proza lub  wiersz). Do wyboru kategorie: język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język ukraiński. Prosimy o zgłaszanie się do nauczycieli języka, do 27 stycznia 2023. 

      • Projekt Żmichowska Śpiewa w publikacji "Szkoły poza Horyzont"

      • Opis projektu Żmichowska Śpiewa znalazł się w publikacji "Szkoły poza Horyzont" wydanej pod redakcją Profesora Jerzego Hausnera i Doktor Moniki Jelonek.

       Projekt został wybrany z kilkuset zgłoszonych pomysłów na niestandardowe działania z młodzieżą z całej Polski. Nad tekstem do książki pracowała pani profesor Ewa Drobek z redaktorką Anną Jamrozowicz od czerwca ubiegłego roku. Premiera książki odbyła się podczas konferencji Przyszłość edukacji 7 grudnia 2022 w Krakowie.

       Rozwój projektu Żmichowska śpiewa był również tematem mowy Ewy Drobek wygłoszonej podczas Tedx Warsow Woman 9 grudnia w Teatrze 6. Piętro. Przemowa spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności.

        

      • Konkurs przemów publicznych

      • Anglistki Żmichowskiej zapraszają do udziału w konkursie przemów publicznych. W tym roku nasz Public Speaking Contest ma temat przewodni "Treasure". Mowa w języku angielskim z dowolną interpretacją tematu ma trwać maksymalnie 3 minuty. Konkurs zostanie rozstrzygnięty na auli szkolnej 23 stycznia.

       Wręczymy nagrody w kilku kategoriach.

       Zgłoszenia do udziału w konkursie u nauczycieli uczących Was języka angielskiego.

       Atrakcyjne nagrody czekają!

      • 100 rocznica zabójstwa Gabriela Narutowicza

      • 16.12.2022r. przypada 100 rocznica zabójstwa pierwszego Prezydenta II Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza.

       Z tej okazji uczennice i uczniowie z klasy IVS z nauczycielką historii Mirosławą Bajszczak obejrzeli wystawę plenerową na ten temat oraz zapalili znicz na schodach gmachu Zachęty, w której zginął Prezydent. 

      • Rusza Żmichowski Klub Filmowy

      • Osoby lubiące dobre kino zapraszam na seanse Żmichowskiego Klubu Filmowego. Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu, w piątki, o godzinie 16:00, w sali 102. 

       UWAGA!!! pierwsze spotkanie Żmichowskiego Klubu Filmowego (seans i dyskusja po filmie) przeniesione zostaje na 13 stycznia 2023.

       Zaczniemy nietypowo, bo filmem produkcji... niemieckiej. Ceniony przez publiczność oraz krytyków film "Good bye, Lenin!" przeniesie nas do Berlina 1989 roku. Będzie zabawnie i nieco nostalgicznie, na pewno ciekawie.

        

      • Nominacja do Nagrody im. Ireny Sendlerowej

      • 5 listopada Profesor Ewa Drobek odebrała nominację do Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". Uroczysta Gala odbyła się w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, gdzie finaliści nagrody oraz kapituła, w której skład wchodzą prezesi największych fundacji edukacyjnych w Polsce, mogli obejrzeć wzruszający spektakl o życiu Ireny Sendlerowej.

       Zwycięzcą został Jakub Tylman. Wspaniały nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Śremie.

      • Zgłoszenia do szkolnego turnieju siatkarskiego

      • Ruszamy ze zgłoszeniami do szkolnego turnieju siatkarskiego. Każda klasa może wystawić 6 osobową reprezentację mieszaną (max. 3 chłopców). Mecze 1 setowe będą się odbywały na długich przerwach (13:40) zgodnie z harmonogramem. Uczestników obowiązuje strój sportowy. Zgłoszenia pisemne przyjmują nauczyciele wychowania fizycznego do 2.12.2022.

       Zapraszamy do zapisów.

      • Wizyta w Parlamencie Europejskim

      • W zeszłym tygodniu uczennice klasy 4O - Ola, Zosia, Ania oraz Marta wraz z Panią Profesor Ratuszyńską zostały zaproszone do Parlamentu Europejskiego przez Pana Premiera Włodzimierza Cimoszewicza. Były to 4 dni pełne wrażeń; oprócz parlamentu Żmichowianki odwiedziły również najważniejsze brukselskie zabytki i próbowały belgijskich przysmaków. Wyjazd był nagrodą za rok ciężkiej  pracy w WLD (Warszawskiej Lidze Debatanckiej) oraz zaangażowaniu się w działalność społeczną. 

      • Zapisy na białą szkołę

      • Trwają zapisy na białą szkołę. W tym sezonie zaplanowaliśmy dla Was ośrodek narciarski w Czarnej Górze. Za pośrednictwem librusa zostały rozesłane do wszystkich uczniów dokumenty do wypełnienia oraz wszelkie informacje.

       Zapraszamy do zapisów.

      • Relacja z rejsu na Pogorii

      • Po tygodniu spędzonym na pokładzie Pogorii finalnie trzeba nam było zejść na "chwiejny" ląd. Bogatsi w nowe doświadczenia choroby morskiej i krojenia cebuli pod kątem 30 stopni, całą naszą przygodę oceniamy niezwykle pozytywnie. Morze nie oszczędza nikogo; pogoda pokazywała nam to każdego dnia, z początku dostosowując się do naszych nikłych jeszcze umiejętności żeglarskich. Z każdym kolejnym dniem wody przestawały być jednak tak łaskawe, zmuszając nas do łapania talerzy na stołach w mesie, pełnienia wacht w zacinającym deszczu, czy spędzania nocy na próbach niespadnięcia z koi (nie wspominając o wędrówkach bagażu, powodujących nieporządek - pojęcia nie do zaakceptowania i konsekwentnie tępionego przez Pana Bosmana). Doświadczenia te, choć niepozbawione trudności i nie zawsze przyjemne, wydały jednak piękne owoce; wspólne "nieszczęścia" zbliżyły nas do siebie i pozwoliły nam zintegrować się zarówno między sobą; w kręgu Żmichowiaków, jak i z uczniami LO Czackiego - naszymi współzałogantami. Dzięki wspaniałemu kapitanowi zwiedziliśmy nadbrzeżne miasteczka pięknej francuskiej ziemi. Żmichowiacy mieli dodatkowo wyjątkową okazję przećwiczyć w terenie swoje umiejętności języka francuskiego, nabyte na lekcjach w szkole, z lepszymi i gorszymi wynikami, w każdym jednak wypadku nawiązawszy nić porozumienia z miejscowymi:) Chcielibyśmy złożyć szczególne podziękowania załodze stałej i czworgu oficerom wacht, którzy udzielili nam wielu cennych lekcji (nie tylko w kwestii żeglarstwa!) Gdyby nie ich zaangażowanie i trud chodzilibyśmy jak dzieci we mgle, niepotrafiące korzystać z klamek u drzwi, nocami obijające się szelkami o ściany i tupiące jak słonie tuż nad kajutą kapitana, który, trzeba przyznać, wykazywał wobec naszych wybryków anielską cierpliwość. Tak kończymy naszą żeglarską przygodę szczęśliwi i wdzięczni za możliwość przybycia w śliczne zakątki Morza Śródziemnego. I choć jest w nas radość, nutka melancholii odzywać się będzie w naszych sercach jeszcze przez długi czas. Opuszczamy Lazurowe Wybrzeże i z niezapomnianym bagażem doświadczeń, stosując się do słów Mazurka Dąbrowskiego, wracamy z ziemi włoskiej do naszej umiłowanej Ojczyzny, Polski.

      • MAMY NIEPODLEGŁĄ!

      • 10 listopada 2022r. odbyły się w naszej szkole  obchody Święta Niepodległości Polski. Jak co roku delegacja młodzieży złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

       W szkole każda klasa stworzyła autorskie stoisko nawiązujące do różnych dziedzin życia w II Rzeczypospolitej. Można było przenieść się w czasie dzięki pięknym strojom z epoki, występom artystycznym oraz okolicznościowym dekoracjom.

       Zasada "bawiąc uczyć " znalazła odzwierciedlenie w quizie historycznym.

       Dziękujemy za zaangażowanie, wszystko udało się na medal!

      • Wycieczka klasy 3A do Wrocławia

      • Dzień pierwszy: 24 października klasa 3A odwiedziła Wrocław. Powitało nas słońce i krasnale. Dzisiaj dzień historyczny

       Dzień drugi: w dniu dzisiejszym klasa 3A wybrała się na niezwykle trudny do zdobycia szczyt Ślęży, która swoją wysokością 718 m n.p.m niemalże dorównuje Mount Everestowi. Przy pięknej pogodzie urządziliśmy wspólny piknik, a następnie pojechaliśmy do Srebrnej Góry, by zwiedzić największą w Europie twierdzę. Byliśmy świadkami wystrzału z prawdziwego pistoletu prochowego.

       Dzień trzeci: ostatniego dnia naszej wycieczki ponownie zawitaliśmy do Wrocławia, gdzie podziwialiśmy Panoramę Racławicką - największy obraz w Europie. Pomógł nam on zwizualizować sobie ważną część Insurekcji Kościuszkowskiej. Następnie odwiedziliśmy słynne wrocławskie ZOO, w którym mieliśmy okazję oglądać m.in. kapibary, dikdiki, meduzę, jaja strusia, lemury i wiele innych spośród naszych „braci mniejszych”. 

      • Warsztaty storytellingowe

      • W ubiegłym tygodniu odbyły się w naszej szkole warsztaty storytellingowe dla klasy 2a. Uczniów szkolił, jeden z najlepszych wykładowców w tym obszarze, wykładowca akademicki -  Grzegorz Tomaszewski, tata Hani. Pan Grzegorz, uświadomił uczniom jak wielką moc mają słowa i pokazał im jak tworzyć świetnie zbudowane wypowiedzi. Dziękujmy bardzo za poświęcony czas i wkład rodziców w rozwijanie potencjału naszych uczniów.

      • Sapere Auso - Odważ się być mądrym

      • Serdecznie gratulujemy Aleksandrze Korzeniewskiej z IVO otrzymania stypendium M.ST. Warszawy Sapere Auso za działanie na rzecz szkoły, dzielnicy Śródmieście i Warszawy. Stypendia przyznawane są uczniom za wybitne osiągnięcia naukowe, twórcze lub społeczne.

      • Z głębokim żalem żegnamy Ś. P. Barbarę Suchanek

      • Z głębokim żalem żegnamy Ś. P. Barbarę Suchanek  
       -  długoletnią nauczycielkę naszej Szkoły, troskliwą opiekunkę młodzieży, wspaniałą polonistkę
       i  wicedyrektorkę – zaangażowaną organizatorkę życia Szkoły i współtwórczynię historii i tradycji „Żmichowskiej”. 

                                                                                                            Łącząc się w smutku z bliskimi Zmarłej
                                                                                                            – oddajemy cześć jej pamięci.

                                                                                                            Dyrekcja
                                                                                                            i cała społeczność Żmichowskiej

      • Już za 2 tygodnie grupa Żmichowiaków będzie brała udział w rejsie na żaglowcu Pogoria, ale Ty też masz szansę przeżyć morską przygodę już w czerwcu 2023. Informacje o rejsie i zapisach poniżej.

      • REJS ŻAGLOWCEM STS „POGORIA”

       MORZE ŚRÓDZIEMNE 02-11 CZERWIEC 2023

       Rejs ma charakter szkoleniowy (patent żeglarski nie jest wymagany). Młodzież stanowi pracującą załogę statku podzieloną na wachty, które rotacyjnie obsługują statek: nawigacja, praca na ożaglowaniu i olinowaniu, udział
       w pracach bosmańskich. Trasa rejsu zostanie ustalona przez Armatora w terminie późniejszym, ale rejs
       na pewno rozpocznie i zakończy się we Włoszech.

       Koszt

       1. rejs i przejazd 3,584 PLN
       2. obowiązkowe NNW i KL ok. 120 PLN
       3. własne wydatki
       4. szacowany koszt całkowity a+b+c  3,704 PLN

        dodatkowo pobierana jest kaucja zwrotna 111 PLN

        

       1. zaliczka        359 PLN do  4.11.2022
       2. druga rata  1,613 PLN do  2.12.2022
       3. trzecia rata 1,612 PLN + 111 PLN do 20.03.2023

       Warunki do spełnienia

       - umiejętność pływania (karta pływacka
       lub oświadczenie)

       - ukończone w dniu rozpoczęcia rejsu 15 lat

       -terminowa wpłata zaliczki

       - brak przeciwwskazań zdrowotnych
       i wychowawczych

       UWAGA!

       Przed podjęciem decyzji prosimy o zapoznanie się z regulaminem rejsu i zasadami panującymi na statku na stronie STS Pogoria oficjalna strona żaglowca

       Zapisy na listę chętnych możliwe tylko przez „formularz Google”

       od czwartku 27.10.2022 od godziny 20:00

       do soboty 29.10 do godziny 20:00

       Pod Linkiem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfXzZOwgXOylb0B07gIv5Q3PrOHvvYgac2VPyR3KnmkVe4rkA/viewform?usp=sf_link

        

       Osoby, które zostaną przyjęte na listę załogi  otrzymają informację przez dziennik Librus o numerze konta, na które należy dokonywać wpłat. Wszelkie pytania proszę kierować przez Librusa do Anny Janaszek-Seydlitz