• Aktualności

      • Odbiór świadectw maturalnych – 7 lipca 2023r.

      • Odbiór świadectw maturalnych – 7 lipca 2023r.

       Godz.10:00        klasa 4K

       Godz.10:30         klasa 4O

       Godz.11:00         klasa 4P

       Godz.11:30         klasa 4R

       Godz.12:00         klasa 4S

       Godz.12:45         absolwenci

        

       Po świadectwa zapraszamy  abiturientów lub osoby upoważnione. Upoważnienie powinno zawierać imię i nazwisko oraz  numer dowodu tożsamości osoby upoważnionej do odbioru dokumentu.

        

       Świadectwa maturalne będą wydawane również w dniach 10 -13 lipca w godz.10:00 – 14:00.

      • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

      • Uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2022/2023. Wręczyliśmy nagrody i wyróżnienia uczniom oraz nauczycielom. W części artystycznej wysłuchaliśmy występu Szymona oraz chóru, który powstał w Żmichowskiej w czerwcu.

       Zaczynamy wakacje!, Niech będą długie, słoneczne i pełne czasu na wszystkie aktywności, o których marzycie.

       Życzymy wszystkim pięknych i bezpiecznych wakacji!

        

      • Festiwal Piosenek J.Kaczmarskiego 2023

      • Ostatnim wydarzeniem artystycznym mijającego roku szkolnego był Festiwal Piosenek Jacka Kaczmarskiego, który odbył się 20 czerwca. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji były "Interpretacje". Na dwóch koncertach publiczność wysłuchała 9 utworów, w tym po raz pierwszy rapowania piosenki pt."Kniazia Jaremy nawrócenie ". W finale wszyscy artyści zaśpiewali utwór pt. "Niech". Mamy nadzieję, że przesłanie tego festiwalu na długo pozostanie w sercach widowni.

     • Spotkanie z panem Ambasadorem
      • Spotkanie z panem Ambasadorem

      • W czwartek 15 czerwca mieliśmy zaszczyt gościć pana Ambasadora Francji Frédérica Billet, a także pana Attaché do spraw edukacji Philippe’a Morisset i panią Annę Leszczyńską-Wojno, Asystentkę ds. projektów edukacyjnych w Instytucie Francuskim w Warszawie.

       Celem wizyty było uroczyste przekazanie naszej szkole kilkunastu piłek do gry w rugby.  Sport ten cieszy się we Francji bardzo dużą popularnością i ma długą tradycję. We wrześniu tego roku to właśnie Francja będzie gospodarzem Mistrzostw świata w tym sporcie. Pan Ambasador podkreślał, że rugby uczy współpracy w grupie, pozwala ćwiczyć koordynację i szlifuje charakter. On sam pokochał ten sport i uprawiał go dzięki rodzinnej tradycji. 

       Dziękując za prezent, Pani Dyrektor Joanna Chrapkowska przypomniała, że polska kobieca reprezentacja w rugby zajmuje bardzo wysokie miejsce w Europie. Pan Ambasador podkreślił, że wbrew obiegowym opiniom nie jest to sport brutalny. Przypomniał przy okazji powiedzenie : "Rugby jest chuligańską grą dla dżentelmenów. Tymczasem piłka nożna to gra dżentelmenów uprawiana przez chuliganów". 

       Podczas spotkania nasi uczniowie z klas 1D i 2Lmieli sposobność odbyć krótki trening pod okiem pana Ambasadora i pana profesora Stanisława Szewczyka. Jesteśmy przekonani, że już niedługo efekty treningów z piłkami do rugby ufundowanymi przez Ambasadę Francji będą widoczne. Bardzo dziękujemy za prezent!

     • Międzynarodowa wideokonferencja
      • Międzynarodowa wideokonferencja

      • Uczniowie klasy 3B i klasy 3A zostali zaproszeni do udziału w międzynarodowej wideokonferencji jako paneliści razem z klasą z Rumunii. Były to warsztaty mistrzowskie z trzema reżyserami nagrodzonych filmów dokumentalnych EFF  w Konkursie Młodych Talentów : Florent Remy ' My fists in yours' (Belgia), Maria Besora 'Animal salvage' (Hiszpania) i Brandan Cervino 'The communion of my cousin Andrea' (Hiszpania). W wydarzeniu, jako obserwatorzy uczestniczyło 16 szkół z całej Europy. Uczniowie mieli sposobność poznać tworzenie gatunku filmu dokumentalnego z punktu widzenia filmowców. Organizatorzy i goście podziękowali naszym uczniom za organizację i zaangażowanie w przygotowanie kolejnej edycji warsztatów mistrzowskich. Bożena Godley-Pakuła

      • Dzień zdrowego Żmichowiaka

      • Dnia 13 czerwca b.r. w XV LO obchodziliśmy „Dzień zdrowego Żmichowiaka”.

       Oprócz warsztatów, prelekcji i prezentacji na temat zdrowego odżywiania oraz korzyści z uprawiania sportu, został rozegrany mecz piłki siatkowej między uczniami a kadrą pracowników szkoły.

       Nie zabrakło pozytywnych emocji!  Po zaciętej walce, mecz wygrali Uczniowie z wynikiem 2:1

      • Żmichowska na Pogorii - relacja

      • Z kubryku - czyli relacja Oliwi Czuchryty z pobytu na Pogorii 

       Leniwie płyną godziny ostatniej psiej wachty, opasłe i senne jak muchy i dziwna tkliwość osiada na zwiniętych żaglach, skraplając się w duszach uśpionej załogi. Wyglądam przez okno na spokojne morze i horyzont chyboczący się lekko w rytm oddechu. Oddech nas splata. Obserwuję jak wraz z moją klatką piersiową z wolna unosi się Jej dziób, jak łagodnie opada po przejściu największej z fal. Nie dziwię się wcale dawnemu marynarskiemu zwyczajowi nazywania żaglowców imionami ukochanych kobiet, tak bliski stał mi się przez ten tydzień Jej takielunek, Jej smukłe maszty i moja koja w dziobowym kubryku. 

       A przecież przed tygodniem tak byliśmy nieopierzeni, tak nieobyci, tak sobie obcy gdy w południowym słońcu stanęliśmy na kei Imperiańskiego portu niosąc w rękach skrzynie z prowiantem i kilka tobołów z dobytkiem mającym nam służyć za namiastkę domu, tak zbędnym od momentu gdy to Ona stała się naszym domem. Dzień później wypłynęliśmy, pozostawiając za sobą maleńką Imperię z jej bazyliką i praniem suszonym, południowym zwyczajem, między oknami.

       Pierwszej wybranej liny nie w sposób ani zapamiętać, ani zapomnieć, pamięć rozpływa się w nagłym porywie dobrej, fizycznej pracy poprzecinanej komendami oficerów. Dwie wachty do żagli, pracujemy jeszcze powoli i niezręcznie, gejtawa myli się z gordingami a szot z fałem, knagi plączą się w rękach. Pogoria tnie morze gładko i szybko, miarowo kołysząc się z burty na burtę. Ziszcza się szaleńczy sen o morzu, płyniemy na Saint Tropez, a stamtąd do Cannes, a stamtąd — jak będzie wiało. W portach praktycznie nie cumujemy, stajemy na kotwicach na pół mili od brzegu, do miast dobijamy pontonami. Każde kolejne jest coraz większe, w każdym budynki mają coraz więcej kondygnacji. Poznaję smak słonej wody na skórze gdy w charakterze rozbitków kąpiemy się w zatoce wyspy św. Małgorzaty. Woda otula mnie i unosi, a ja daję się nieść, starając się tylko i wyłącznie czuć. Jeszcze chwila i kurs wyznaczy nam Sanremo i bezpieczny port w Genui. Północ na sterze mili państwo. Pora powrotu. 

       Coraz sprawniej idzie nam brasowanie, coraz szybciej zrzucamy i stawiamy żagle, nawet monotonnie wybijane szklanki brzmią raczej dumnie, dzieląc nieogarnioną przestrzeń czasu na półgodziny i czterogodzinne wachty. Uczymy się myśleć o krok do przodu i pomagać bez słowa, tłumnie wchodzimy na reje by klarować żagle, na próbę wystawiając własny strach. Minie trochę czasu nim na powrót przyzwyczaimy się do stabilnego gruntu pod nogami. Nim przestanie nas zrywać o czwartej nagła myśl o zmianie wachty. Być może — nie przyzwyczaimy się już nigdy, rozpaleni ogniem przedwiecznego marzenia o morzu, które dane nam było obudzić, a którego do końca nie spełnia się nigdy. 

       « mogę kopać tu dalej, few days, few days mogę kopać przez dni parę ale wracać chcę.... »

     • Koncert z okazji 60 lat istnienia Towarzystwa Przyjaciół Warszawy z udziałem Żmichowska Śpiewa
      • Koncert z okazji 60 lat istnienia Towarzystwa Przyjaciół Warszawy z udziałem Żmichowska Śpiewa

      • Przedstawicielki projektu Żmichowska Śpiewa uświetniły koncertem obchody rocznicy 60 lat istnienia Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Specjalnie przygotowany na tą okazję repertuar, był oczywiście związany z naszym pięknym miastem. Żmichowianki zachwyciły uczestników wydarzenia swoimi pięknymi głosami i dojrzałą interpretacją utworów przedwojennych oraz współczesnych. Brawo Julia i Ola.

      • Wyniki castingu Żmichowska Śpiewa 7 i pół

      • W castingu wzięło udział 28. uczestników. Serdecznie dziękujemy za wszystkie zgłoszenia. Po burzliwej dyskusji na kolejnej płycie pojawią się:

       1. Pola Skorek

       2. Michał Chmielewski (instrumentalista)

       3. Anna Chustecka

       4. Natalia Smaś

       5. Lena Steciuk

       6. Zofia Oyrzanowska

       Etap pracy w studiu rozpoczniemy już w połowie czerwca. Na koncert promujący kolejną płytę Żmichowska Śpiewa zapraszamy w listopadzie. Dziękujemy Radzie Rodziców za zaufanie i finansowe wsparcie tego projektu!

       Jednocześnie zapraszamy do zgłaszania się do profesor Ewy Drobek uczniów, którzy chcieliby pracować w sekcji tworzenia filmów promocyjnych oraz sekcji projektantów okładek i fotografów podczas koncertów i konferencji w tej edycji. Zgłoszenia do 15 czerwca!

      • Pożegnanie

      • Wyrazy współczucia z powodu odejścia Ukochanej Mamy dla koleżaniki Justyny Dudkiewicz.

       Społeczność XV LO 

      • REKRUTACJA - INFORMACJA

      •  

       Uwaga Kandydaci do klasy wstępnej 0W

       Sprawdzian predyspozycji językowych odbędzie się dn. 6 czerwca b.r.  (wtorek) o godz.15:00 w budynku szkoły.

       Na sprawdzian należy zgłosić się pół godziny przed rozpoczęciem z legitymacją (lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość)  i długopisem.

        

        

        

       Uwaga Kandydaci do klas dwujęzycznych FL i FS

       Sprawdzian kompetencji językowych odbędzie się dn. 6 czerwca b.r.  (wtorek) o godz.9:30 w budynku szkoły.

       Na sprawdzian należy zgłosić się pół godziny przed rozpoczęciem z legitymacją (lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość)  i długopisem.

      • Żmichowska Śpiewa na 54 sympozjum naukowym w Ustroniu

      • Uczestnicy projektu Żmichowska Śpiewa spędzili piątek sobotę i niedzielę 12, 13 i 14 maja na 54. sympozjum naukowym w Ustroniu. Zaproszenie na to wydarzenie otrzymaliśmy od jednego z najwybitniejszych ekonomistów w Polsce, Profesora Jerzego Hausnera. Koncert młodzieży z naszej szkoły był niespodzianką dla uczestników sympozjum. Udaną niespodzianką. Poza występem mieliśmy okazję wysłuchać ciekawych prelekcji. Spotkać prezesów największych firm w Polsce. Zachwycić się wykładem mistrzowskim Profesora Adama Rotfelda na temat sytuacji w Ukrainie. Uczestniczyć w koncercie Pavlopavo oraz śpiewograniu. Znaleźliśmy też czas na spacer po Beskidach. Liczne kontakty nawiązane podczas sympozjum zaowocują już niedługo kolejnymi koncertami.

      • Sukces w Konkursie Tłumaczeniowym Mot-à-mot!

      • Z radością ogłaszamy sukces naszych uczennic w Konkursie Tłumaczeniowym Mot-à-mot! Alicja Klimska z 3L zajęła pierwsze miejsce, a Oliwia Żołek z 3S zdobyła wyróżnienie.

       Gratulacje Dziewczyny, jesteśmy z Was bardzo dumni!

     • Spływ Kajakowy ŻmichoKajaki - Krutynia 2023 WAŻNE!!!
      • Spływ Kajakowy ŻmichoKajaki - Krutynia 2023 WAŻNE!!!

      • UWAGA!

       Spotkanie organizacyjne dla wszystkich uczestników tegorocznego szkolnego spływu kajakowego ŻmichoKajaki - Krutynia 2023 odbędzie się 25 maja na przerwie o 13:40 w sali gimnastycznej na Ip. Spotkanie jest obowiązkowe.

      • REKRUTACJA - INFORMACJA DOT. KLASY HUMANISTYCZNEJ OGÓLNODOSTĘPNEJ

      • Szanowni Państwo,

       Uprzejmie informujemy, że oddział 1A jest podzielony na 3 grupy rekrutacyjne z rozszerzeniami odpowiednio z : historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej, wiedzy o społeczeństwie. System jednak umożliwi Państwu jedynie logowanie się do oddziału 1A bez możliwości wyboru rozszerzenia. Dlatego na stronie szkoły w zakładce rekrutacja zamieściliśmy dla Państwa formularz, poprzez który możecie Państwo dokonać wyboru rozszerzenia i ustawić swoje preferencje rozszerzeń w kolejności od 1 do 3.

       Prosimy o pobranie formularza i złożenie go razem z dokumentami (kopie świadectwa i wyników egzaminu ósmoklasisty).

       DEKLARACJA_WYBORU_GRUPY_REKRUTACYJNEJ.pdf

      • REKRUTACJA - INFORMACJA DOT. KLASY HUMANISTYCZNEJ DWUJĘZYCZNEJ

      • Szanowni Państwo,

       Uprzejmie informujemy, że ze względu na wymogi elektronicznego systemu rekrutacji oddział humanistyczny dwujęzyczny został oznaczony symbolem 1F/L. W klasie 1F/L proponujemy 3 możliwe rozszerzenia : historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie. System jednak umożliwi Państwu jedynie logowanie się do oddziału 1F/L bez możliwości wyboru trzeciego rozszerzenia. Dlatego na stronie szkoły w zakładce rekrutacja zamieściliśmy dla Państwa formularz, poprzez który możecie Państwo dokonać wyboru rozszerzenia i ustawić swoje preferencje rozszerzeń w kolejności od 1 do 3.

       Prosimy o pobranie formularza i złożenie go razem z dokumentami (kopie świadectwa i wyników egzaminu ósmoklasisty).

       DEKLARACJA_WYBORU_GRUPY_REKRUTACYJNEJ.pdf

      • Oswoić Stres, Uwolnić Potencjał

      • Oswoić Stres, Uwolnić Potencjał to projekt skierowany do szkół średnich zwiększający świadomość w zakresie samoregulacji (radzenia sobie ze stresem) oraz umiejętności poznawczych takich jak uwaga, organizacja, ustalanie celów itp. Projekt będzie realizowany w klasach trzecich. Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia Q Zmianom realizującego projekt: KLIKNIJ