• Aktualności

      • Zgłoszenia do szkolnego turnieju siatkarskiego

      • Ruszamy ze zgłoszeniami do szkolnego turnieju siatkarskiego. Każda klasa może wystawić 6 osobową reprezentację mieszaną (max. 3 chłopców). Mecze 1 setowe będą się odbywały na długich przerwach (13:40) zgodnie z harmonogramem. Uczestników obowiązuje strój sportowy. Zgłoszenia pisemne przyjmują nauczyciele wychowania fizycznego do 2.12.2022.

       Zapraszamy do zapisów.

      • Wizyta w Parlamencie Europejskim

      • W zeszłym tygodniu uczennice klasy 4O - Ola, Zosia, Ania oraz Marta wraz z Panią Profesor Ratuszyńską zostały zaproszone do Parlamentu Europejskiego przez Pana Premiera Włodzimierza Cimoszewicza. Były to 4 dni pełne wrażeń; oprócz parlamentu Żmichowianki odwiedziły również najważniejsze brukselskie zabytki i próbowały belgijskich przysmaków. Wyjazd był nagrodą za rok ciężkiej  pracy w WLD (Warszawskiej Lidze Debatanckiej) oraz zaangażowaniu się w działalność społeczną. 

      • Zapisy na białą szkołę

      • Trwają zapisy na białą szkołę. W tym sezonie zaplanowaliśmy dla Was ośrodek narciarski w Czarnej Górze. Za pośrednictwem librusa zostały rozesłane do wszystkich uczniów dokumenty do wypełnienia oraz wszelkie informacje.

       Zapraszamy do zapisów.

      • Relacja z rejsu na Pogorii

      • Po tygodniu spędzonym na pokładzie Pogorii finalnie trzeba nam było zejść na "chwiejny" ląd. Bogatsi w nowe doświadczenia choroby morskiej i krojenia cebuli pod kątem 30 stopni, całą naszą przygodę oceniamy niezwykle pozytywnie. Morze nie oszczędza nikogo; pogoda pokazywała nam to każdego dnia, z początku dostosowując się do naszych nikłych jeszcze umiejętności żeglarskich. Z każdym kolejnym dniem wody przestawały być jednak tak łaskawe, zmuszając nas do łapania talerzy na stołach w mesie, pełnienia wacht w zacinającym deszczu, czy spędzania nocy na próbach niespadnięcia z koi (nie wspominając o wędrówkach bagażu, powodujących nieporządek - pojęcia nie do zaakceptowania i konsekwentnie tępionego przez Pana Bosmana). Doświadczenia te, choć niepozbawione trudności i nie zawsze przyjemne, wydały jednak piękne owoce; wspólne "nieszczęścia" zbliżyły nas do siebie i pozwoliły nam zintegrować się zarówno między sobą; w kręgu Żmichowiaków, jak i z uczniami LO Czackiego - naszymi współzałogantami. Dzięki wspaniałemu kapitanowi zwiedziliśmy nadbrzeżne miasteczka pięknej francuskiej ziemi. Żmichowiacy mieli dodatkowo wyjątkową okazję przećwiczyć w terenie swoje umiejętności języka francuskiego, nabyte na lekcjach w szkole, z lepszymi i gorszymi wynikami, w każdym jednak wypadku nawiązawszy nić porozumienia z miejscowymi:) Chcielibyśmy złożyć szczególne podziękowania załodze stałej i czworgu oficerom wacht, którzy udzielili nam wielu cennych lekcji (nie tylko w kwestii żeglarstwa!) Gdyby nie ich zaangażowanie i trud chodzilibyśmy jak dzieci we mgle, niepotrafiące korzystać z klamek u drzwi, nocami obijające się szelkami o ściany i tupiące jak słonie tuż nad kajutą kapitana, który, trzeba przyznać, wykazywał wobec naszych wybryków anielską cierpliwość. Tak kończymy naszą żeglarską przygodę szczęśliwi i wdzięczni za możliwość przybycia w śliczne zakątki Morza Śródziemnego. I choć jest w nas radość, nutka melancholii odzywać się będzie w naszych sercach jeszcze przez długi czas. Opuszczamy Lazurowe Wybrzeże i z niezapomnianym bagażem doświadczeń, stosując się do słów Mazurka Dąbrowskiego, wracamy z ziemi włoskiej do naszej umiłowanej Ojczyzny, Polski.

      • MAMY NIEPODLEGŁĄ!

      • 10 listopada 2022r. odbyły się w naszej szkole  obchody Święta Niepodległości Polski. Jak co roku delegacja młodzieży złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

       W szkole każda klasa stworzyła autorskie stoisko nawiązujące do różnych dziedzin życia w II Rzeczypospolitej. Można było przenieść się w czasie dzięki pięknym strojom z epoki, występom artystycznym oraz okolicznościowym dekoracjom.

       Zasada "bawiąc uczyć " znalazła odzwierciedlenie w quizie historycznym.

       Dziękujemy za zaangażowanie, wszystko udało się na medal!

      • Wycieczka klasy 3A do Wrocławia

      • Dzień pierwszy: 24 października klasa 3A odwiedziła Wrocław. Powitało nas słońce i krasnale. Dzisiaj dzień historyczny

       Dzień drugi: w dniu dzisiejszym klasa 3A wybrała się na niezwykle trudny do zdobycia szczyt Ślęży, która swoją wysokością 718 m n.p.m niemalże dorównuje Mount Everestowi. Przy pięknej pogodzie urządziliśmy wspólny piknik, a następnie pojechaliśmy do Srebrnej Góry, by zwiedzić największą w Europie twierdzę. Byliśmy świadkami wystrzału z prawdziwego pistoletu prochowego.

       Dzień trzeci: ostatniego dnia naszej wycieczki ponownie zawitaliśmy do Wrocławia, gdzie podziwialiśmy Panoramę Racławicką - największy obraz w Europie. Pomógł nam on zwizualizować sobie ważną część Insurekcji Kościuszkowskiej. Następnie odwiedziliśmy słynne wrocławskie ZOO, w którym mieliśmy okazję oglądać m.in. kapibary, dikdiki, meduzę, jaja strusia, lemury i wiele innych spośród naszych „braci mniejszych”. 

      • Warsztaty storytellingowe

      • W ubiegłym tygodniu odbyły się w naszej szkole warsztaty storytellingowe dla klasy 2a. Uczniów szkolił, jeden z najlepszych wykładowców w tym obszarze, wykładowca akademicki -  Grzegorz Tomaszewski, tata Hani. Pan Grzegorz, uświadomił uczniom jak wielką moc mają słowa i pokazał im jak tworzyć świetnie zbudowane wypowiedzi. Dziękujmy bardzo za poświęcony czas i wkład rodziców w rozwijanie potencjału naszych uczniów.

      • Sapere Auso - Odważ się być mądrym

      • Serdecznie gratulujemy Aleksandrze Korzeniewskiej z IVO otrzymania stypendium M.ST. Warszawy Sapere Auso za działanie na rzecz szkoły, dzielnicy Śródmieście i Warszawy. Stypendia przyznawane są uczniom za wybitne osiągnięcia naukowe, twórcze lub społeczne.

      • Z głębokim żalem żegnamy Ś. P. Barbarę Suchanek

      • Z głębokim żalem żegnamy Ś. P. Barbarę Suchanek  
       -  długoletnią nauczycielkę naszej Szkoły, troskliwą opiekunkę młodzieży, wspaniałą polonistkę
       i  wicedyrektorkę – zaangażowaną organizatorkę życia Szkoły i współtwórczynię historii i tradycji „Żmichowskiej”. 

                                                                                                            Łącząc się w smutku z bliskimi Zmarłej
                                                                                                            – oddajemy cześć jej pamięci.

                                                                                                            Dyrekcja
                                                                                                            i cała społeczność Żmichowskiej

      • Już za 2 tygodnie grupa Żmichowiaków będzie brała udział w rejsie na żaglowcu Pogoria, ale Ty też masz szansę przeżyć morską przygodę już w czerwcu 2023. Informacje o rejsie i zapisach poniżej.

      • REJS ŻAGLOWCEM STS „POGORIA”

       MORZE ŚRÓDZIEMNE 02-11 CZERWIEC 2023

       Rejs ma charakter szkoleniowy (patent żeglarski nie jest wymagany). Młodzież stanowi pracującą załogę statku podzieloną na wachty, które rotacyjnie obsługują statek: nawigacja, praca na ożaglowaniu i olinowaniu, udział
       w pracach bosmańskich. Trasa rejsu zostanie ustalona przez Armatora w terminie późniejszym, ale rejs
       na pewno rozpocznie i zakończy się we Włoszech.

       Koszt

       1. rejs i przejazd 3,584 PLN
       2. obowiązkowe NNW i KL ok. 120 PLN
       3. własne wydatki
       4. szacowany koszt całkowity a+b+c  3,704 PLN

        dodatkowo pobierana jest kaucja zwrotna 111 PLN

        

       1. zaliczka        359 PLN do  4.11.2022
       2. druga rata  1,613 PLN do  2.12.2022
       3. trzecia rata 1,612 PLN + 111 PLN do 20.03.2023

       Warunki do spełnienia

       - umiejętność pływania (karta pływacka
       lub oświadczenie)

       - ukończone w dniu rozpoczęcia rejsu 15 lat

       -terminowa wpłata zaliczki

       - brak przeciwwskazań zdrowotnych
       i wychowawczych

       UWAGA!

       Przed podjęciem decyzji prosimy o zapoznanie się z regulaminem rejsu i zasadami panującymi na statku na stronie STS Pogoria oficjalna strona żaglowca

       Zapisy na listę chętnych możliwe tylko przez „formularz Google”

       od czwartku 27.10.2022 od godziny 20:00

       do soboty 29.10 do godziny 20:00

       Pod Linkiem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfXzZOwgXOylb0B07gIv5Q3PrOHvvYgac2VPyR3KnmkVe4rkA/viewform?usp=sf_link

        

       Osoby, które zostaną przyjęte na listę załogi  otrzymają informację przez dziennik Librus o numerze konta, na które należy dokonywać wpłat. Wszelkie pytania proszę kierować przez Librusa do Anny Janaszek-Seydlitz

      • Olimpiada Języka Angielskiego

      • Przypominamy, że Olimpiada Języka Angielskiego odbędzie się w tym roku szkolnym 4 listopada o godzinie 9.

       Chętnych, mówiących płynnie po angielsku oraz posiadających wiedzę kulturową związaną z obszarem krajów anglojęzycznych zapraszamy do zgłaszania się do swoich nauczycieli języka angielskiego. Wszystkie informacje i test z lat poprzednich można znaleźć na stronie oja.wsjo.pl

       Salę w której odbędzie się test pisemny wyznaczy w przeddzień olimpiady Dyrektor Małgorzata Gronostalska.

      • 20 jubileuszowa Gala Nauczyciela Roku

      • W ubiegły wtorek uczestnicy projektu Żmichowska Śpiewa uświetnili 20. jubileuszową Galę Nauczyciel Roku w Zamku Królewskim już po raz siódmy. Na tą wyjątkową okazję, przygotowaliśmy specjalny repertuar i zadbaliśmy również o akompaniament aż na 4 instrumentach. Wykonania wybranych utworów zabrzmiały pięknie w tych wyjątkowych murach, a talent Żmichowiaków zachwycił nauczycieli z całej Polski. 

       Uczniowie i absolwenci szkoły mieli wyjątkową okazję podziękować w piękny sposób najlepszym nauczycielom w Polsce i spotkać oraz chwilę porozmawiać z wielkim autorytetem Panią Wandą Tkaczyk - Stawską, która otrzymała tytuł Przyjaciela Szkoły.

      • Występ Żmichowska Śpiewa podczas TEDx Wiertnicza

      • Przedstawicielki projektu Żmichowska Śpiewa Aleksandra Korzeniewska i Julia Rudnicka wystąpiły w ubiegły wtorek podczas TEDx Wiertnicza. Wydarzenie to było ogromnym i bardzo ciekawym przedsięwzięciem medialnym z wyjątkowymi przemowami, warsztatami oraz występami muzycznymi. Dziewczyny zachwyciły publiczność w Domu Kultury Kadr oraz słuchaczy online swoimi wyjątkowymi interpretacjami dwóch utworów z bajek w języku francuskim i angielskim. Pięknie reprezentowały Żmichowską oraz projekt.

       Brawo!

      • Wizyta 4S w Konstancinie

      • 05 października 2022 roku, klasa 4S podziwiała w  piękne jesienne czwartkowe przedpołudnie wystawę dzieł Tamary Łempickiej w Villa la Fleur w Konstancinie.

       Wystawa na pewno warta obejrzenia przez wszystkich wielbicieli Art Déco i nie tylko. W Muzeum tym można tez oglądać dzieła twórców tzw. École de Paris. Piękno sztuki i piękno konstancińskiej natury, kolory i zapachy jesieni.....

       Polecamy wszystkim!

      • Żmichowska Śpiewa w ogrodach Ambasady Francji

      • W ubiegłą sobotę piękne ogrody Ambasady Francji stały otworem. Uczniów z projektu Żmichowska Śpiewa nie mogło tam więc zabraknąć. Jak zawsze, zachwycili swoimi talentami wokalnymi i dali bardzo zróżnicowany koncert. A za wspaniały występ, otrzymali gratulacje od samego Ambasadora Francji oraz jego małżonki. Dziękujemy bardzo za obecność Żmichowiaków oraz Rodziców młodych artystów podczas naszego koncertu.

      • Informacja

      • Informujemy, że zwolniło się miejsce w klasie:

       1B       ekonomiczna – przedmioty rozszerzone: geografia, matematyka, język angielski

       1D       plastyczna – przedmioty rozszerzone: historia, historia sztuki, język angielski

       1L  dwujęzyczna humanistyczna - wymagana znajomość j. francuskiego – min. poziom A2,                                            

                   przedmioty rozszerzone: wiedza o społeczeństwie, język polski, historia, język francuski-poziom dwujęzyczny

        

       Zainteresowani powinni przesłać podanie wraz załączoną kopią świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, wyników ósmoklasisty na adres email: sekretariat@zmichowska.pl

      • Konferencja Masters&Robots w Teatrze Nowym

      • W ubiegły czwartek uczniowie klasy 3a wraz z Profesor Ewą Drobek uczestniczyli w jednej z największych konferencji w Europie - Masters&Robots w Teatrze Nowym. Dzięki ich zaangażowaniu w przygotowania tego gigantycznego wydarzenia, szkoła otrzymała 30 - dniowy darmowy dostęp do wystąpień prelegentów z całego świata. Ekologia, zmiany klimatyczne, przywództwo, ekonomia, rola kobiet we współczesnym świecie, przyszłość wielkich metropolii, zanieczyszczenie światłem, futurologia to tylko niektóre z tematów konferencji. Zachęcamy do skorzystania z możliwości wysłuchania prelekcji wspaniałych mówców podczas zajęć w Żmichowskiej.

      • Żmicho Tour 2022

      • W czwartek 29 września o 9:00 na parkingu Tesco (metro Kabaty) spotkają się zgłoszone wcześniej 4 os. reprezentacje klas (min 2 dziewczyny w drużynie). Będą rywalizować na 2,5 km pętli w Lesie Kabackim systemem zmianowym, aż do uzyskania 100 km na zespół, ze zmianami w dowolnym momencie.

       Zawodników obowiązuje własny sprzęt w postaci sprawnego roweru na trasę nieutwardzoną, kask, strój sportowy dostosowany do charakteru imprezy oraz warunków pogodowych, prowiant i napoje wedle potrzeb. Każdy uczestnik powinien dostarczyć do dnia zawodów organizatorowi poniższą deklarację podpisaną przez rodzica.

       Organizator dopuszcza możliwość przełożenia zawodów w sytuacji drastycznego załamania się pogody, a informacja o tym fakcie zostanie umieszczona na szkolnej stronie fb na co najmniej 12 godzin przed startem. Wszystkie kwestie nieuregulowane powyższymi ustaleniami rozstrzyga organizator.

       Pisemne zgłoszenia przyjmują nauczyciele wychowania fizycznego.