• Aktualności

      • Żmichowska pomaga

      • W ubiegłym tygodniu, klasa 3S zorganizowała zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy zgłaszających się do Centrum Zdrowia Dziecka. Są to głównie mamy z dziećmi. Udało się zebrać bardzo bardzo dużo potrzebnych w życiu codziennym rzeczy (kosmetyki, jaśki, środki do higieny osobistej...) Za wszystko Szpital bardzo dziękuje!  

       Na Żmichowską można zawsze liczyć ! 

      • Finalistka Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Literatury Polskiej w Językach Obcych

      • Z radością informujemy, że Oliwia Żołek, uczennica klasy 2S, ponownie została finalistką Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Literatury Polskiej w Językach Obcych ODPOWIEDNIE DAĆ OBCE SŁOWO, organizowanego przez XXI LO im. Hugona Kołłątaja i Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy.

       Oliwia recytowała po francusku fragment Wielkiej Improwizacji z "Dziadów" Adama Mickiewicza.

        

       Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

      • Frankofonia w Żmichowskiej - 21.03.2022

      • Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z obchodów miesiąca Frankfonii w XV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej. Było kolorowo, smacznie i przede wszystkiem śpiewająco!!!

     • Obchody miesiąca Frankofonii w Żmichowskiej!
      • Obchody miesiąca Frankofonii w Żmichowskiej!

      • Marzec jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc Frankofonii. La Francophonie - to termin utworzony w 1880 roku przez francuskiego geografa Onésime Reclus, określający wspólnotę ludzi i państw posługujących się językiem francuskim. Obecnie jest to również międzynarodowa organizacja skupiająca rządy krajów francuskojęzycznych, która zrzesza 88 krajów, Polska zaś ma w niej statut obserwatora od 1997 roku. Celem tej organizacji jest rozpowszechnianie języka francuskiego, dzięki któremu możliwe jest rozwijanie współpracy w zakresie polityki, edukacji, gospodarki i kultury między państwami członkami. Organizacja ta promuje budowanie obszaru solidarności, opartego na wartościach humanistycznych i demokratycznych z poszanowaniem różnorodności kultur i języków. Szacuje się, że obecnie na całym świecie żyje prawie 300 milionów osób francuskojęzycznych, z których 60% ma mniej niż 30 lat. W 2050 roku liczba ta wrośnie do 700 milionów, a 80% frankofonów będzie zamieszkiwało tereny Afryki. Obecnie w Unii Europejskiej język francuski jest drugim językiem ojczystym oraz drugim najczęściej używanym językiem obcym.W naszej szkole włączamy się w obchody miesiąca Frankofonii. W tym roku Dzień Frankofonii obchodzimy 21 marca. Tego dnia skosztujecie francuskich specjałów w kawiarence, posłuchacie utworów francuskojęzycznych z radiowęzła i podczas koncertu Żmichophonie oraz weźmiecie udział w wykładach, m. in. z wybitnym genetykiem, profesorem Pawłem Golikiem i w lekcjach z frankofonią w tle i temacie. Zapraszamy wszystkich do założenia ubrań lub przypięcia akcesoriów w kolorach bleu-blanc-rouge albo noir-jaune-rouge (co, między innymi zwolni tego dnia z odpowiedzi)Jeśli przebierzecie się za którąś z postaci z francuskojęzycznych bajek, filmów lub komiksów, spotka Was miła niespodzianka na francuskim!

       Bonne fête de la Francophonie!


       Program obchodów (kliknij)
     • Solidarni z Ukrainą - podsumowanie zbiórki
      • Solidarni z Ukrainą - podsumowanie zbiórki

      • Dzięki wielkiej ofiarności i mobilizacji, społeczność Żmichowskiej zebrała 11 123,10 PLN, zaledwie w 3 dni! 

       Kwota została wpłacona na konto Polskiej Akcji Humanitarnej SOS UKRAINA.

       To pierwszy i na pewno nie ostatni etap naszych działań.

       Dziękujemy za Waszą pomoc i wielkie serce, dziękujemy, że zawsze możemy na Was liczyć!

      • ZBIÓRKA KSIĄŻEK- PROJEKT OCZYTANIE

      • O’czytanie jest to projekt realizowany w ramach Olimpiady Zwolnionych z Teorii. Celem Oczytanie jest pomoc osobom o ograniczonym dostępie do kultury powszechnej i zachęcenie innych także do pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Nasza inicjatywa obejmuje utworzenie w naszej szkole zbiórki nieużywanych już przez Was książek i podręczników by dać im drugie życie oraz przekazać je tym, którzy z pewnością świetnie je wykorzystają. Zostaną one następnie przekazane do Domów Pomocy Społecznej. Najbardziej pożądane są: książki przyrodnicze dotyczące ogrodnictwa, historyczne, horrory, tragedie, romanse historyczne, kryminały, poradniki- ogrodnicze, hobbystyczne. Prosimy jednak, aby książki przez Was oddawane nie były starsze niż 10 lat i były w dobrym stanie. Zbiórka zacznie się 14.03 i zakończy 25.03, zachęcamy do pozostawienia książek w specjalnie przez nas oznakowanych skrzynkach.

       Z góry bardzo dziękujemy za Waszą pomoc.

       Zespół Oczytanie

     • Żmichowska - Solidarni z Ukrainą
      • Żmichowska - Solidarni z Ukrainą

      • Jak zapewne wszyscy pamiętacie, w ubiegłym tygodniu od wtorku do czwartku zbieraliśmy środki opatrunkowe, wyroby medyczne oraz koce dla szpitala w Ukrainie.

       Wszystkim Darczyńcom bardzo gorąco dziękujemy!

       Dzięki Waszej hojności uzbierał się naprawdę spory transport i to w tak krótkim czasie! Jesteśmy z Was dumni!

       Ogromne podziękowania dla Krysi Cieślik oraz Hani Kowalskiej za inicjatywę oraz wszystkim tym, którzy dzielnie im pomagali w sortowaniu, pakowaniu oraz znoszeniu kartonów!

     • ŻMICHOWSKA SZKOŁA RADOŚCI 2022 „SZUM”
      • ŻMICHOWSKA SZKOŁA RADOŚCI 2022 „SZUM”

      • W środę, 9 marca 2022 rozpoczynamy realizację 20-tej edycji interdyscyplinarnego projektu edukacyjno-wychowawczego Szkoła Radości. W tym roku  z motywem przewodnim „Szum”.

       Oprócz proponowanych Spotkań Rekolekcyjnych w kościele Najśw. Zbawiciela (w środę i czwartek o godz. 9.30 oraz  Mszy św.w piątek, o godz. 10.00, połączonej z ekumeniczną modlitwą o pokój na Ukrainie), w szkole trwać będą warsztaty Szkoły Radości.

       W tym roku połączymy się w klasach, poprzez wideokonferencje, z takimi krajami jak: Australia, Indie, Austria, Irlandia, Francja, Japonia, Peru i Gwatemala. Usłyszymy szum Puszczy Białowieskiej  i odkryjemy wiele jej tajemnic.. Spotkamy się z byłymi mieszkankami Skandynawii oraz Sycylii.  Rozmawiać będziemy o migrantachi uchodźcach, o szumie informacyjnym, medialnym, o świecie dźwięku, znajdziemy też chwile odprężenia na warsztatach artystycznych, sportowych i filmowych, architektury, gier oraz Hand Made.

       Wszystkim gościom oraz całej społeczności szkolnej życzymy

       dobrego czasu w Szkole Radości!

      • 3 edycja Żmicho-ski

      • W pierwszym tygodniu marca odbyła się już 3 edycja białej szkoły Żmicho-ski.

       Tym razem młodzież  szkoliła swoje umiejętności na stokach w Tyliczu i Jaworzynie Krynickiej. Warunki były wyjątkowo dobre w tym roku, lekki mróz i słońce. Tym samym zamykamy sezon zimowych wyjazdów.

       Do zobaczenia w maju na Żmicho-velo i na czerwcowym spływie kajakowym.

        

       Ewa Furmańska, Anna Janaszek-Seydlitz i Adam Czuba