Logo

Co nowego w sekcji dwujęzycznej

Zobacz: Frankofonia 2016

Zobacz szczegóły

"Portrety literackie na podstawie dzieł Olgi Boznańskiej" - konkurs zorganizowany przez Instytut Francuski i Muzeum Narodowe. Kilkuset uczniów z całej Polski, kilkadziesiąt klas, wiele bardzo pięknych tekstów, wysoki poziom języka... i pierwsza nagroda w kategorii "licea klasy pierwsze" dla Weroniki B. z klasy 1c! Weronika wygrała dla klasy m.in. wielki plan Paryża (już wisi w sali) i darmową lekcję muzealną. Dziękujemy, gratulujemy i jestemy bardzo dumni! Pełna lista laureatów tu: http://institutfrancais.pl/enseigner-le-francais/2015/04/laureats-du-concours-les-portraits-dolga-boznanska/

W pierwszym tygodniu po Wielkanocy zakończyliśmy lekcje z Mikołajkiem w szkołach podstawowych, czyli projekt Szkolne przygody Mikołajka/ Les aventures scolaires du Petit Nicolas, tworzony we współpracy z Instytutem Francuskim i Wydawnictwem Znak emotikon. Panie Małgorzata Jaskuła, Katarzyna Kozłowska i Magdalena Węgrzecka-Krawczyk miały przyjemność zapoznać szóstoklasistów z sylwetką René Goscinnego, prześmiesznym mikołajkowym opowiadaniem Jajko wielkanocne oraz ze zwyczajami wielkanocnymi we Francji. Grupy dekorowały wielką pisankę (l'oeuf de Pâques) oraz, wcielając się w Mikołajka, opisywały polskie tradycje wielkanocne. Było twórczo, wesoło i kolorowo.

Ciekawe, czy ktoś dołączy we wrześniu do Żmichowskiej?

Niedawno nasi muzykujący uczniowie mieli okazję spotkać się i zagrać ze szwajcarskim zespołem Frank Salis. Grupa założona została w roku 2009, jej członkami są Frank Salis, Marco Nevano i Marc-Olivier Savoy. Zespół gra żywą muzykę z pogranicza bluesa i jazzu. Posłuchajcie tego żmichowsko-szwajcarskiego improwizowanego zespołu.

Zobacz film: https://youtu.be/JIhK-ckvc9E

W dniach 08.10-15.10 uczniowie klas I L, I C, 2 C oraz 2 B uczestniczyli w wymianie ze szkołą w Belgii.

Zobacz artykuły: Artykuł 1 | Artykuł 2

Jan Rozwadowski z klasy 2C i Marcin Boguszewski z 2L zostali tegorocznymi zwycięzcami konkursu Génération bilingue 2014 (Pokolenie dwujęzyczne), organizowanego przez Instytut Francuski.

Nasza szkoła wzięła udział w trójnarodowym (polsko-francusko-niemieckim) projekcie zatytułowanym „Démocratie, Citoyenneté, Engagment“ („Demokracja, Obywatelstwo, Zaangażowanie“). W trakcie trzech spotkań (we Francji, w Niemczech, w Polsce) młodzież licealna trzech krajów zastanawiała się nad tym jak można zwiększyć udział młodzieży w życiu społeczeństwa na poziomie europejskim, na poziomie kraju i na poziomie struktur szkolnych.

W środę 25 września w skromnych progach naszej szkoły gościł francuskojęzyczny pisarz szwajcarski Joël Dicker, autor bestsellera „Prawda o sprawie Harry’ego Queberta”. Młodemu, utalentowanemu autorowi towarzyszyły przedstawicielki wydawnictwa Albatros oraz polskiego radia Czwórka. Nasze zaproszenie przyjął także Chargé d’Affaires ambasady Szwajcarii w Polsce Pan Martin Michelet, który zaszczycił spotkanie swoją obecnością.

W dniach 21-26 maja 2013 uczniowie Klasy B3 uczestniczyli w wyjeździe do Francji w ramach drugiej części wymiany ze szkołą pod Paryżem Groupe Scolaire Sophie Barat.

W dniach 19-26 kwietnia oraz 18-25 maja 2013 uczniowie klas I L, I C, I A i I B, pod opieką p. Sylwii Sawickiej i p. Macieja Tomaszewskiego, odbyli wymianę z klasą europejską Liceum z Novej Goricy w Słowenii.

Zobacz: zdjęcia

 

Przedstawienia odbyły się 2 grudnia 2011 i 26 czerwca 2012.

 Zobacz: więcej zdjęć

W listopadzie 2012 roku Pani Sylwia Sawicka wzięła udział w międzynarodowej konferencji na temat dwujęzyczności w Paryżu i wygłosiła odczyt w Senacie francuskim (29.XI.2012) na temat Sekcji Francuskich w Polsce uznanych za modelowe.