Logo

W dniach 3-7 czerwca br. w Suczawie (Rumunia) odbyło się międzynarodowe spotkanie wieńczące dwuletni projekt CIVIC w ramach europejskiego programu Erasmus+.  Uczestniczyły w nim dwie ambasadorki - reprezentantki naszego liceum Lena Adamkiewicz z 1C i Anna Glegoła z 2L wraz z koordynatorką projektu Magdaleną Węgrzecką-Krawczyk.

W pierwszym dniu spotkania, uczennice i uczniowie CIVIC poprowadzili dla swoich rówieśników zajęcia dotyczące edukacji obywatelskiej. Nasze dziewczyny wypadły wyśmienicie, przedstawiając lekcję o dyskryminacjach i solidarności.

Następnego dnia odbyła się międzynarodowa konferencja , w której wzięli udział przedstawiciele władz i środowisk edukacyjnych z Suczawy, reprezentanci  goszczącego nas liceum Petru Rares oraz uczniowie i koordynatorzy z Francji, Rumunii, Portugalii, Włoch i Polski. Przedstawiono efekty prac podczas mobilności zagranicznych i działania w grupach szkolnych, ambasadorzy projektu otrzymali Passeport civique z rąk mera miasta. Ważnym punktem konferencji była prezentacja książki CIVIC Enseigner en transdisciplinarité – de la théorie à la pratique, rezultatu prac nauczycieli zaangażowanych w projekt.  Pozycja dostępna jest w wersji elektronicznej (i ekologicznej!) w naszej szkole.

Wieczór tego intensywnego dnia spędziliśmy w towarzystwie społeczności CIVIC - nauczycieli  i korespondentów wraz z rodzinami. Koncert uczniów w Liceum Artystycznym i kolacja- la soirée des nations były okazją do poznania folkloru Rumunii, ale też wspólnych śpiewów i tańców.

Ostatni dzień również spędziliśmy razem, zwiedzając przepiękną Bukowinę, gdzie mogliśmy podziwiać arcydzieła sztuki sakralnej tego regionu– malowane monastyry. 

Po bardzo wzruszającym pożegnaniu, obietnicach ponownego spotkania w Europie(!), wyruszyłyśmy do Warszawy, zatrzymując się jeszcze na kilka godzin w Bukareszcie, który zaskoczył nas urodą oraz różnorodnością architektoniczną i kulturową.

Wszystko, co wydarzyło się podczas dwuletnigo projektu CIVIC, może tylko zasługiwać na dalszy ciąg: otwarcie, współpracę, radość i odpowiedzialność z bycia mieszkańcem Europy i naszej planety.

Dziękuję moim koleżankom Sylwii Sawickiej, Urszuli Ratuszyńskiej, Katarzynie Bober za współpracę oraz wszystkim uczennicom i uczniom, w tym licznej grupie tegorocznych maturzystów Żmichowskiej, którzy uczestniczyli  aktywnie i  z ochotą w działaniach projektowych. Bonne continuation !

Wszystko o projekcie: http://www.prifp.eu/index.html