Logo

Nasze liceum istnieje od 1919 roku i wypracowało własne tradycje edukacyjne. Specjalizujemy się w nauczaniu języka francuskiego i w promocji kultury frankofońskiej.

Nasza siedziba jest położona blisko Placu Unii Lubelskiej i  Łazienek Królewskich. Mieści się w stylowej kamienicy ale w środku jest na wskroś współczesna. Mamy nowoczesną aulę i dwie sale gimnastyczne i minisiłownię, liczne pracownie przedmiotowe, przytulną bibliotekę, gabinet medyczny (codzienne dyżury pielęgniarki oraz  bufet z jadalnią. Uczniowie cenią przyjazny klimat, na przykład to, że od wielu lat w nie używamy dzwonków.

Szkoła przyciąga uczniów o różnorodnych zainteresowaniach. W klasach humanistycznych A, C i L, zależnie od profilu, rozszerzane są język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, historia sztuki oraz język łaciński i kultura antyczna. Miłośnicy matematyki i nauk przyrodniczych wybierają klasy B i S, a w nich rozszerzenia matematyczno-fizyczne, matematyczno-geograficzne lub dwujęzyczne biologiczno-chemiczne.

Wszyscy uczniowie w naszej szkole uczą się języka angielskiego na poziomie zaawansowanym i języka francuskiego na różnych poziomach - od poziomu początkowego do dwujęzycznego. Przy czym każdy język obcy w klasach ogólnodostępnych A, B, i C jest nauczany w wymiarze co najmniej trzech godzin tygodniowo.

Unikalną ofertą XV LO jest klasa wstępna Z, przeznaczona dla uczniów, którzy jeszcze nie znają języka francuskiego. Nauka w klasie wstępnej trwa rok. W tym czasie trwa intensywna nauka naszego ulubionego języka – aż 18 godzin tygodniowo! Po ukończeniu tej klasy uczeń wybiera którąś z klas dwujęzycznych.

W klasach dwujęzycznych L (Littéraire) i S (Scientifique) lekcje co najmniej 2 przedmiotów (spośród: biologii, matematyki, chemii, fizyki, informatyki) są prowadzone dwujęzycznie, tzn. po polsku i po francusku. Uczniowie tych klas mają 6 godzin języka francuskiego tygodniowo, w tym zajęcia z rodowitym użytkownikiem tego języka. Kształcenie językowe jest dopełniane przez wymiany młodzieży ze szkołami z Francji i Belgii. Absolwenci klas dwujęzycznych mogą zdawać dwujęzyczną maturę, która uprawnia do studiowania na francuskich uczelniach oraz otrzymania specjalnego certyfikatu rządu francuskiego.

Program nauczania wszystkich klas jest wzbogacany przez liczne wyjścia i wycieczki oraz projekty edukacyjne: artystyczne, teatralne, matematyczne, biologiczne i interkulturowe. Do szkolnej tradycji weszły Dni Literatury, Dzień Nauk Ścisłych Teatralny Festiwal Amatorski Żmichowska TFAŻ, Szkoła Radości, Dni Frankofonii, Dzień Zdrowego Żmichowiaka czy przegląd piosenek naszego absolwenta Jacka Kaczmarskiego.